Narozen 2. 3. 1939 v Jičíně.

Umělec, jehož tvorba je výjimečná a kritiky často označována jako „Solitér moderní malby".

Břetislav Kužel

Láska k malbě tohoto umělce provázela od útlého věku, kdy jeho nejčastější zábavou byla kresba a malování. Jelikož cítil velkou touhu po vědění v této oblasti, začal v mládí soukromě studovat dějiny výtvarného umění. Dále se vyučil soustružníkem a byl absolventem SPŠ v Jičíně.

První samostatnou významnou výstavu své tvorby měl koncem 70tých let, na kterou se přišel podívat i akademický malíř Radek Pilař, se kterým se spřátelil, a který mu dal mnohé základy a cenné rady. Radek Pilař viděl v tomto ještě mladém umělci, kterým tenkrát Kužel byl, velký umělecký potenciál. Do současné doby Břetislav Kužel vytvořil nespočetnou sbírku úžasných děl a má za sebou desítky výstav po celé ČR. Náměty ke svým obrazům, čerpal ze svých zkušeností a zážitků, a jeho díla jsou zastoupena ve význačných sbírkách i v zahraničí.

Břetislav Kužel v r. 1980 stál u zrodu a byl iniciátorem výtvarného kroužku v Jičíně, který z počátku vedl ing. Zdeněk Šindlar a v současné době po spojení dalšího spolku umělců nese název Podkrkonošský spolek umělců. Spolužák ze základní školy Zdeněk Šindlar dal Břetislavovi pevné základy architektonické kresby a stal se na dlouhý čas jeho druhým učitelem. V uměleckých začátcích však nelze opomenout ještě jednoho velikána, který Břetislava Kužela posunul poněkud vpřed, a tím nebyl nikdo jiný než akademický malíř Jiří Lízler.

V 1988 prodělal Kužel srdeční infarkt a na dobu 10 let se od malování odmlčel. Teprve až v po roce 1999 začíná opět malovat. V současné době tento usměvavý a stále vitální umělec zvládá a používá více jak 20 výtvarných technik.

Kužel tvrdí, že malování je jeho život. Ostatně na některých plátnech, zvlášť na nedávno vystavované sérii pětačtyřiceti olejů, které viděli diváci v Praze i na jiných místech, se prý ve zkratce na oplátku zrcadlil celý jeho život. Náměty pro své obrazy čerpá z různých podnětů, jak ve světě skutečných reálií, tak i ve světě imaginárním a plném fantazijních představ.

"Malování je pro mě ten nejlepší způsob, jak se vyjádřit, protože nic jiného neumím," usmívá se autor. Podotýká, že velmi rád chodí na jakékoliv výstavy, v Praze i na jiných místech. "Ale obrazy umělců zásadně nikdy nehodnotím. Jen se dívám. Dívám se, co všechno je možné, a v soudobé výtvarné scéně je možné téměř všechno. Jsem rád, že dnešní malování je tak pestré. Dříve tomu tak nebylo." ....z úst Břetislava Kužela

  • Bruslen
  • Cesky_Raj_57x67
  • Prachovske_skaly_84x130
  • Slunecnice_v_modrem_olej_na_platne_50x70
  • Stary_Klaster_olej_na_platne_90x120
  • Trhovkyne_olej_na_platne_60x75

Chcete zakoupit nějaké z autorových děl či získat osobní pozvání na vernisáž? Kontakt!